A szemünk állandóan változó távolságokra kényszerül fókuszálni, a digitális világ pedig extra terhelést jelent, a jó hír viszont az, hogy van megoldás. A modern élet kihívásaira az alkalmazkodást segítő szemüveglencse lehet a válasz, orvosolva olyan problémákat, amik előtt mindeddig értetlenül álltunk. Ismerkedjünk meg tehát közelebbről ezzel a lencsével!
Hogyan alkalmazkodik a szem és miért fontos ez?
Az alkalmazkodás a szem azon képessége, hogy különböző távolságokra tudjon fókuszálni. Amikor közeli tárgyra nézünk, a szemlencse domborúbbá válik, távolra nézéskor ellaposodik, és ezt az egészet a szem belső izmai irányítják. Eközben az agyunk folyamatosan dolgozik azon, hogy a látott képet élesítse és korrigálja – ez a folyamat teljesen automatikusan zajlik.
A modern életvitel során gyakran kényszerülünk ilyen fajta alkalmazkodásra, például egy irodai alkalmazott percenként akár többször is válthat a monitor, az asztalán lévő dokumentumok és a kollégája között. Ez a folyamatos “átállás” meglehetősen kimerítő, és idővel szemfáradtsághoz, fejfájáshoz, de akár tartós látásproblémákhoz is vezethet.
Az alkalmazkodást segítő lencsék előnyei
Az alkalmazkodást könnyítő szemüveglencsék több fronton képesek támogatni a mindennapjainkat, jelentősen javítva az életminőséget. Nézzünk néhány példát:
- Csökkentik a szemfáradtságot: A szemüveglencsék speciális kialakítása révén a szemizmoknak kevesebbet kell dolgozniuk az állandó fókuszváltások során, vagyis a nap végére kevésbé lesz kimerült a szemünk.
- Javítják a látásélességet: A különböző távolságokra optimalizált zónáknak köszönhetően egy ilyen típusú szemüveget viselve mind közeli, mind távoli, mind pedig a köztes távolságokban éles képet kapunk.
- Növelik a komfortérzetet: A mindennapi tevékenységek kényelmesebbé válnak, a megnövekedett komfortérzet pedig nem korlátozódik a látás élményére, hanem jobb általános közérzetet is eredményez.
- Csökkentik a fejfájás előfordulását: A szemfáradtság fejfájáshoz vezethet, különösen a hosszúra nyúlt munkanapok után. Ezekkel a lencsékkel azonban ritkábban fordul elő fejfájás, ha mégis jelentkezik, enyhébb formában.
- Javítják a koncentrációt: A tisztább, élesebb látás és a csökkent szemfáradtság együttesen a koncentráció javulását hozza magával. Mivel hosszabb ideig tudjuk fenntartani a figyelmünket, produktívabbá válunk.
Mikor lehet szükség ilyen típusú szemüveglencsére?
Az eddigiekből következik, hogy amennyiben a mindennapi tevékenységek során gyakran kell váltogatnunk a közelre és távolra nézést, ez lehet a megoldás, csakúgy mint akkor, ha napi több órát töltünk képernyő előtt. Ha rendszeresen érezzük úgy, hogy a szemünk túlterhelt, gyakran tapasztalunk fejfájást a nap végére, szintén érdemes elgondolkodni a szemüvegkészítésen.
Bár az alkalmazkodást segítő lencsék minden korosztály számára hasznosak lehetnek, a 40 év feletti korosztálynak különösen ajánlottak. Miért? Az ok nagyon egyszerű, ebben az életkorban kezdődik a presbiopia, amikor a szem természetes alkalmazkodóképessége csökken, ezek a szemüveglencsék pedig segíthetnek enyhíteni a folyamat hatásait.
Fontos megjegyezni, hogy bár az alkalmazkodást segítő lencsék sok ember számára jelenthetnek megoldást, nem minden esetben szükségesek. Minden szempár egyedi és minden élethelyzet különböző. A megfelelő szemüveglencse kiválasztását éppen ezért feltétlenül bízzuk szakemberre, aki egy alapos látásvizsgálatot követően személyre szabott tanácsot ad.
Ha Ön is úgy érzi, hogy nehézséget okoz a különböző távolságokra való fókuszálás vagy egyszerűen csak szeretné optimalizálni látásélességét, foglaljon időpontot optikánkba!