A Látás Hónapja 2023-ban is októberre esik, amikor Ön is részt vehet a szem egészségéért megrendezett kampányban.
Az WHO, vagyis az Egészségügyi Világszervezet adatai szerint Európában a lakosság 9%-át teszik ki a szemproblémákkal küzdők, azaz nagyjából minden tizedik embert érint valamilyen, a szemmel és a látással kapcsolatos egészségügyi probléma. A legtöbb esetben azonban a látásromlás megelőzhető lenne, ezért fontos, hogy ezekre felhívjuk a figyelmet – erre a célra szolgál a minden évben megrendezésre kerülő kampány, a Látás Hónapja októberben.
A kampányt először 2004 októberében szervezték meg hazánkban a Magyar Látszerész Szövetségnek köszönhetően, azaz már közel húsz éve tartjuk fontosnak, hogy megelőzzük a látást veszélyeztető problémák kialakulását, illetve felhívjuk ezekre a figyelmet.
Ennek egyik eszköze, hogy a kampányhoz csatlakozó, közel 300 optikákban több szolgáltatással várják az érdeklődőket; ezek a következők:
- látásellenőrzés
- szemüveg-ellenőrzés
- szaktanácsadás
Miért van szükség évente látásellenőrzésre?
A szem sajnos még akkor is veszít a látásélességéből, ha folyamatosan látásvizsgálaton veszünk részt – ez sajnos egy természetes folyamat, ami 40 év feletti korban még fel is gyorsul. A legtöbben azonban elhanyagolják a vizsgálatot és a szemüvegük korrekcióját, ami fáradékonyságot, fejfájást és általános rossz közérzetet okozhat.
A szakemberek a látásvizsgálat során ellenőrzik az aktuális látásélességet, és ezt összevetve a szemüveg értékeivel új lencsét ajánlanak – ha szükséges –, amely igazodik a szem aktuális állapotához.
A látásvizsgálat és a teljes szemvizsgálat
Látásvizsgálatot bármely optikában képesek elvégezni, a teljes szemvizsgálat azonban ennél összetettebb: szemészeti jellegű részletességgel vizsgálják a szemet, emellett egy általános szűrővizsgálatnak is megfelelő, teljes körű vizsgálatot is végeznek a szemmel kapcsolatosan, ami korai szakaszban észlelhetővé teheti az egyéb problémákat, mint a magas vérnyomás, a cukorbetegség, illetve az esetleges egyéb elváltozások, amelyek hatással lehetnek a látásélességre is – ilyen például a zöld- és a szürkehályog.
Tanácsok a látás megőrzése érdekében
Akadnak olyan, mindennapos tanácsok, amelyek segítségével egyszerűen tehetünk a szemünk egészségének megőrzéséért; ezek az alábbiak:
Változatos táplálkozás
Sokat segíthet az egészség megőrzésében, ha egészségesen táplálkozunk, és ez hatást gyakorol a látásra is. Különösen fontos az A-vitamin, a cink, a dokozahexaénsav (DHA) és a B2-vitamin.
Látásvizsgálat
A rendszeres látásvizsgálat segítségével korán felismerhetőek az esetleges látásproblémák; a Látás Hónapjában ez még egyszerűbb.
Sérülések elleni védelem
A legtöbb, nem megelőzhető látásproblémát sérülés okozza, ezért ezeket fontos megelőzni, de legalábbis törekedni rá. Legtöbbször barkácsolás, sport vagy kertészkedés közben történnek a szemet is érintő balesetek, de persze máskor is érdemes vigyázni.
UV-sugárzás
Az UV-sugárzás képes kárt tenni a szövetekben, így természetesen a látást is súlyosan ronthatja; növelheti a szürkehályog kialakulásának kockázatát, és akár vakságot is okozhat. A napszemüvegek azonban hatékony védelmet nyújthatnak ellene.
Kék fény
A kék fény szűrése szemüveggel is lehetséges, és hatásos megoldást nyújt a komfortérzet növelésére, egyúttal pihenteti is a szemet.
Monitor okozta szemfáradtság
A monitorok fokozhatják a szem fáradtságát; ennek elkerülése érdekében a szem rendszeres – 20 percenkénti – pihentetése elengedhetetlen.
Mi is várjuk önt a Látás Hónapjában, 2023-ban is! Vegye fel velünk a kapcsolatot elérhetőségeink egyikén!